1 2 3
June 2017
Cultural Programme
20:00—22:00
Russian Music of the 18th Century and European Baroque
Tauride Palace, 47, Shpalernaya Ul.
Russian Music of the 18th Century and European Baroque

Soloists of Catherine the Great Ensemble, artistic director Andrei Reshetin

Russian Horn Orchestra conducted by Sergei Polyanichko

Programme: Luigi Madonis, Dmitry Bortnyansky, Domenico Dall’Oglio, Johann Sebástian Bach, François Francœur, Giulio Caccini and others

Tickets may be purchased at the Cultural Programme information booth in Pavilion 4 of LenExpo.

Please note the number of tickets is limited.

11:00—22:00
Cultural programme for persons accompanying participants of St. Petersburg International Economic Forum (spouses)
Cultural programme for persons accompanying participants of St. Petersburg International Economic Forum (spouses)
Cultural programme for persons accompanying participants of St. Petersburg International Economic Forum (spouses)

Pushkin

  • Enjoy a walk around the park at Tsarskoe Selo.
  • Participate in a guided tour of Catherine Palace (includes access to the world-famous Amber Room)

St.Petersburg

Concert on Palace Square. Sting (UK), the world famous pop, blues and rock musician, will present a unique programme Symphonicity accompanied by a symphony orchestra.

Individual programme can be offered upon request.

18:00—20:40
Valery Gergiev and the Mariinsky Theatre Symphony Orchestra
Mariinsky Concert Hall, 37, ul. Dekabristov
Valery Gergiev and the Mariinsky Theatre Symphony Orchestra

Soloist: Leonidas Kavakos (violin)

Featuring: works by Mendelssohn, Sibelius, Shostakovich

19:00—22:30
'Jewels,' Ballet in three acts
Mariinsky Theatre, 1, Theatre Square
'Jewels,' Ballet in three acts

Music by Gabriel Fauré, Igor Stravinsky and Pyotr Tchaikovsky

Choreography by George Balanchine

20:00—22:40
'Swan Lake', ballet with music by Pyotr Tchaikovsky
Theatre of Musical Comedy, 13, Italyanskaya ul.
'Swan Lake', ballet with music by Pyotr Tchaikovsky

Music by Pyotr Tchaikovsky

Choreography by Marius Petipa and Lev Ivanov

Konstantin Tachkin Ballet Theatre

20:00—23:00
CONCERT ON PALACE SQUARE FOR FORUM PARTICIPANTS AND CITIZENS OF ST. PETERSBURG
Palace Square
CONCERT ON PALACE SQUARE FOR FORUM PARTICIPANTS AND CITIZENS OF ST. PETERSBURG

STING (UK)

Sting, the world famous pop, blues and rock musician, will present a unique programme called Symphonicity in St. Petersburg accompanied by a symphony orchestra.

20:00—22:40
Irina Kolesnikova benefit performance
Alexandrinsky Theatre, 2, Ostrovsky Square
Irina Kolesnikova benefit performance

'La Bayadère', ballet in three acts

Choreography by Marius Petipa

Music by Ludwig Minkus

Konstantin Tachkin Ballet Theatre

07:00—08:30
YOGA
W Hotel St. Petersburg, 6, Voznesensky Pr.
YOGA

The class will start with simple body movements, following Sun Salutations and complementary Asanas, and will also focus on basic Pranayama breathing techniques and yoga-based relaxation exercises. Background yoga music will be playing throughout the session.

By prior registration. Please send your request to the following email address: events@forumspb.com.

11:00—22:00
Cultural programme for persons accompanying participants of St. Petersburg International Economic Forum (spouses)
Cultural programme for persons accompanying participants of St. Petersburg International Economic Forum (spouses)
Cultural programme for persons accompanying participants of St. Petersburg International Economic Forum (spouses)

Peterhof

  • Enjoy a walk around Alexandria park.
  • Visit the Farm Palace.
  • Participate in a guided tour around the Bath House and Monplaisir Palace.

St.Petersburg

  • Join in a cookery master class given by the chef at W Hotel in St. Petersburg (by prior registration).
  • Join the Reception on behalf of the Governor of St. Petersburg at the Mikhailovsky garden (prior registration required)

Individual programme can be offered upon request.

18:00—20:00
Valery Gergiev and the Mariinsky Theatre Symphony Orchestra
Mariinsky Concert Hall, 37, ul. Dekabristov
Valery Gergiev and the Mariinsky Theatre Symphony Orchestra

Soloist: Leonidas Kavakos (violin)

Featuring: Works by Prokofiev, Shostakovich

19:00—21:00
RECEPTION BY THE GOVERNOR OF ST. PETERSBURG AT THE MIKHAILOVSKY GARDEN
Naberezhnaya Kanala Griboyedova
RECEPTION BY THE GOVERNOR OF ST. PETERSBURG AT THE MIKHAILOVSKY GARDEN

A traditional event on behalf of St Petersburg Governor Valentina Matviyenko for guests and participants of the St Petersburg International Economic Forum.

Mikhailovsky Garden will host a unique theatrical, philosophical, poetic and humorous performance as well as a concert programme by young jazz musicians.

19:00—21:30
Music of the White Nights
Shostakovich Academic Philharmonic, 2, Mikhailovskaya ul.
Music of the White Nights

The Andreyev State Russian Orchestra

Dedicated to the 150th anniversary of the birth of Vasily Andreyev

Featuring lead soloists Irina Mataeva and Viktor Chernomortsev from the Mariinsky Theatre

20:00—22:40
Irina Kolesnikova benefit performance
Alexandrinsky Theatre, 2, Ostrovsky Square
Irina Kolesnikova benefit performance

'Swan Lake', ballet with music by Pyotr Tchaikovsky

Choreography by Marius Petipa and Lev Ivanov

Konstantin Tachkin Ballet Theatre

20:00—22:00
'Carmen Suite', one-act ballet
Mariinsky Theatre, 1, Theatre Square
'Carmen Suite', one-act ballet
'Carmen Suite', one-act ballet

Music by Georges Bizet – Rodion Shchedrin

Choreography by Alberto Alonso

Soloist: Svetlana Zakharova (Bolshoi Theatre)

'Symphony in C major', ballet in four acts

Music by Georges Bizet

Choreography by George Balanchine

Soloists: Ulyana Lopatkina, Alina Somova, Olesya Novikova, and Evgenia Obraztsova

22:00—00:00
New Voices of Montblanc
Mariinsky Concert Hall, 37, ul. Dekabristov

Giuseppe Verdi’s 'Requiem'

Conductor: Valery Gergiev

Soloists: Viktoria Yastrebova, Ekaterina Semenchuk, Sergei Semishkur and Mikhail Petrenko with the Mariinsky Theatre Symphony Orchestra

22:30—00:00
International Symphony Orchestra Capella Taurida in Anatoly Kalvarsky’s Masterpieces of World Jazz
20, Naberezhnaya Moyka River
International Symphony Orchestra Capella Taurida in Anatoly Kalvarsky’s Masterpieces of World Jazz

Featuring: Igor Butman, David Goloschekin, Anatoly Kalvarsky

Tickets may be purchased at the Cultural Programme information booth in Pavilion 4 of LenExpo.

Please note the number of tickets is limited.

20:00—00:00
Horn Concert
Tauride Palace, 47, Shpalernaya Ul.
Horn Concert

Russian Horn Orchestra conducted by laureate of international competitions Sergei Polyanichko

Tickets may be purchased at the Cultural Programme information booth in Pavilion 4 of LenExpo.

Please note the number of tickets is limited.

07:00—08:30
YOGA
W Hotel St. Petersburg, 6, Voznesensky Pr.
YOGA

The class will start with simple body movements, following Sun Salutations and complementary Asanas, and will also focus on basic Pranayama breathing techniques and yoga-based relaxation exercises. Background yoga music will be playing throughout the session.

By prior registration. Please send your request to the following email address: events@forumspb.com.

12:00—15:00
Graduation performance of the Vaganova Ballet Academy
Mariinsky Theatre, 1, Theatre Square
15:00—17:00
Valery Gergiev and the Mariinsky Theatre Symphony Orchestra
Mariinsky Concert Hall, 37, ul. Dekabristov
Valery Gergiev and the Mariinsky Theatre Symphony Orchestra

Soloist: Leonidas Kavakos (violin)

Featuring: works by Jean Sibelius and Dmitry Shostakovich

19:00—23:00
'Swan Lake', ballet with music by Pyotr Tchaikovsky
Mariinsky Theatre, 1, Theatre Square
'Swan Lake', ballet with music by Pyotr Tchaikovsky

Choreography by Marius Petipa and Lev Ivanov

20:00—22:40
Irina Kolesnikova benefit performance
Alexandrinsky Theatre, 2, Ostrovsky Square
Irina Kolesnikova benefit performance

'La Bayadère', ballet in three acts

Choreography by Marius Petipa

Music by Ludwig Minkus

Konstantin Tachkin Ballet Theatre

20:00—22:00
Organ recital
Mariinsky Concert Hall, 37, ul. Dekabristov

Soloist: Stefan Kagl